fbpx

Paulina Niewiadomska

Fotograficzny śląsk #śląsktakipiękny

Fotograficzny śląsk

Park Śląski, fotograficzny śląsk #śląsktakipiękny

Nazw jest wiele. Zielone płuca górnego śląska, park miejski w Chorzowie czy Park Śląski. Każdy nazywa jak woli. Jedno jest pewne, to powierzchnia 535ha atrakcyjnego terenu na świeżym powietrzu dla Ślązaków. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Budowę parku rozpoczęto w 1951 roku na zdewastowanych terenach poprzemysłowych. Sfinalizowano go głównie dzięki datkom i czynom społecznym. Stadion, ogród zoologiczny, planetarium, wesołe miasteczko oraz atrakcje takie jak kolej wąskotorowa i kolejka linowa. Park jest ciekawym miejscem na sesje fotograficzne ze względu na swoją różnorodność. W jednym miejscu znajdziemy kilka plenerów. Także fotograficzny śląsk w tym miejscu może być różnorodny. 260ha to kolekcja drzew i krzewów. Następnie rosarium, największe w Polsce. Znajduje się tam ponad 35 000 róż. Miód na oczy w czasie ich kwitnienia i przepiękny zapach dla zmysłów. Na terenie parku znajdziemy też wiele rzeźb. Czy to naturalnych, czy nowoczesnych ze stali np. żyrafę. Ogród japoński. Fontanny. Jest też dolina dinozaurów z żelbetonowymi olbrzymami. A w Legendii jak na park rozrywki przystało super straszne karuzele. Ciekawostką jest, że Śląskie Wesołe Miasteczko, bo tak nazywała się Legendia dawniej, jest najstarszym parkiem rozrywki w Polsce. Został wybudowany w 1954 roku. Część atrakcji w parku jest biletowana, obcowanie z naturą jest za darmo.

Park Zamkowy w Żywcu

To rozległy teren, który rozciąga się wzdłuż Pałacu Habsburgów i Starego Zamku. Stworzony w XVIII-w początkowo w stylu francuskim, który przekształcono później w styl angielski. Atrakcją parku jest z pewnością domek chiński z XVIII wieku, wokół którego znajdziemy romantyczne alejki i stawy. Tuż przy parku powstało mini zoo oraz stajnia dla koni. A to wszystko zupełnie za darmo. W parku często można spotkać Pary Młode, które fotografują się na romantycznych mostach nad kanałem. W parku znajdziemy też uwielbianą przez fotoreporterów ławeczkę z postacią Alicji Habsburg, która zamieszkiwała Żywiec w latach 1920-1945.

Czy odwiedziłeś już Pałac Tiele-Wincklerów w Miechowicach?

To neogotycka budowla z XIX-w znajdująca się w Miechowicach. Miechowice to największa dzielnica Bytomia. Pałac od 1812 roku w miał kilku właścicieli jednak do 1925 roku pozostawał w rodzinie Wincklerów. Ze względu na nawiedzające go kataklizmy był wielokrotnie przebudowywany. W 1945 roku wojska radzieckie spaliły ówczesny pałac, a w 1956 wypalone mury wysadzono w powietrze. Po dziś dzień ostała się jedynie pałacowa oficyna, która została w ostatnim czasie gruntownie wyremontowana, i wykorzystywana zostaje do celów kulturalnych. Dookoła oficyny znajdziemy piękny park, który otacza całą budowlę. Budowla, choć aktualne niewielkich rozmiarów idealnie komponuje się z pałacowym parkiem, w którym znaleźć można ciekawe okazy starodrzewu. Pałac jest nie tylko ważnym elementem kulturowym miasta, ale również zabytkiem wpisanym do rejestru. To miejsce, gdzie mieszkańcy Bytomia nie tylko spędzają swój wolny czas, ale i chłoną historię. Oficyna dobrze prezentuje się na zdjęciach w końcu to inspiracja na fotograficzny śląsk #śląsktakipiękny.

Post a Comment

Fotografia to moja miłość.

Tę miłość zobaczysz na mom Instagramie, gdzie codziennie staram się wrzucać backstage sesji i wszystko, co związane z moją pracą.

Choć mówi się, że gdy praca jest Twoją pasją, to tak jakby nie przepracować ani jednego dnia! <3

Instagram

@pa3linka

Bądź na bieżąco!

hello@paulinaniewiadomskaphotography.pl